Služby
Nabízím Vám širokou paletu služeb, od klasického genealogického výzkumu přes pátrání v pozemkových knihách, okresních archivech, ale také službu čtení jednotlivých matričních záznamů nebo doprovod do archivů. Sepíši pro Vás rodinnou nebo domovní kroniku, můj grafik Vám namaluje strom na míru, zařídím svázání Vaší rodinné historie a podobně.
- Genealogický výzkum
- Rodinná kronika
- Kreslené stromy na míru a šablony
- Dárkové certifikáty
- Výzkum v ostatních archivních zdrojích
- Čtení jednotlivých matričních záznamů
Genealogický výzkum
Genealogický výzkum je zaměřen především na údaje o narození, sňatku a úmrtí jednotlivých osob – proto se na tyto záznamy zaměřuji i já. Tvoří hlavní část mé práce a služeb, ale nejsou jejich jedinou částí. Poskytuji i další formy výzkumu – například vyhledávání v pozemkových (gruntovních) knihách, mapách, svatebních ohláškách, úředních dokumentech, soupisech poddaných a dalších zdrojích.
Po každém výzkumu, bez ohledu na jeho typ, obdržíte detailní informace o použitých zdrojích a/nebo metodách, které byly při výzkumu použity, a také návrh pro další kroky, které by bylo možné ve výzkumu podniknout. Součástí odevzdávané práce je i zpráva vysvětlující možné nejasnosti.
Co si připravit, pokud mi chcete zadat výzkum Vaší rodiny?
Především informace (jména, data, místa) z počátku 20. století. Ráda zodpovím všechny Vaše dotazy týkající se údajů nezbytných pro začátek pátrání po rodinné historii.
Pro snazší orientaci v požadovaných informací nabízím ke stažení dotazník pro zadání genealogického výzkumu.
Matriční záznamy
Výzkum v matričních záznamech je hlavní součástí genealogického výzkumu. Matriční záznamy se nacházejí v knihách narozených, oddaných a zemřelých, které vznikaly na farních úřadech. Tyto knihy jsou uloženy v sedmi hlavních archivech, které jsou rozmístěny po České republice.
Povinně byly matriční knihy vedeny od roku 1784, ale pro většinu obcí existují i starší matriční záznamy. Často může být genealogický výzkum doveden až do poloviny 17. století.
Rozsah výzkumu závisí na individuálních požadavcích zákazníka – jak hluboko do minulosti chce zajít (kolik generací), případně jaké údaje o rodině chce zjistit. Chcete sledovat pouze hlavní (otcovskou) linii, nebo Vás zajímají všechny linie? Zajímají Vás pouze Vaši předci nebo i jejich sourozenci, případně jejich potomci? Vždy výzkum přizpůsobuji Vašim požadavkům.
Co obdržíte po dokončení výzkumu?
Informace o využitých zdrojích.
Přepis a překlad záznamů.
Digitální kopie záznamů.
Vysvětlení termínů a slov, která nejsou v dnešní češtině obvyklá.
Rodový strom v gedcom formátu.
Detaily o cenách za tuto službu najdete v sekci Ceny.
Výzkum v dalších archivních zdrojích
Jednou z možností, jak rozšířit své znalosti o historii rodiny, je výzkum v pozemkových knihách. Tyto knihy obsahují informace o statcích a jejich majitelích od 17. do 19. století. Nacházejí se zde informace o majetku, členech rodiny, platbách, vybavení statků a další. Pozemkové knihy jsou skvělým zdrojem pro zjištění podmínek, ve kterých Vaši předkové žili.
V archivech se nacházejí i další zdroje, které nejsou obecně příliš známé. Jedná se například o materiály ze sčítání lidu, snubní ohlášky, dědické protokoly, záznamy o sporech, školní záznamy a další. Tyto záznamy sice nejsou dostupné pro každou obec, ale pro většinu z nich jsou k dispozici velmi zajímavé zdroje.
Co obdržíte po dokončení výzkumu?
Detailní zprávu o využitých zdrojích.
Přepis a překlad záznamů.
Digitální kopii záznamů.
Vysvětlení termínů a slov, která nejsou v dnešní češtině obvyklá.
Pokud Vás zajímají další informace o výzkumu v ostatních archivních zdrojích, neváhejte mě kontaktovat.
Detaily o cenách za tuto službu najdete v sekci Ceny.
Čtení nalezených záznamů
Nejste si jisti, zda jste správně přečetli některý ze záznamů, které se Vám podařilo nalézt? Písmo některých farářů, němčina nebo latina jsou pro Vás příliš velkým oříškem?
Pak je právě pro Vás určena tato služba, kdy přečtu (a případně i přeložím) Vámi nalezené záznamy týkající se Vašich předků.
Co obdržíte?
- Přepis záznamu.
- Překlad záznamu.
- Vysvětlení termínů a slov, která nejsou v dnešní češtině obvyklá.
4163 dny ago by Jana Vovořilová
Dobrý den paní Lednická,
bylo by možné Vás kontaktovat osobně (bydlím v Ledči nad Sázavou) s prosbou o pomoc přečtení matričního záznamu, který jsem obdržela z SOA Zámrsk, se kterým jsem v kontaktu.
děkuji Vám za odpověď
4163 dny ago by Blanka Lednická
Dobrý den, určitě to možné je, zavolejte mi a dohodneme se.
4135 dny ago by Kateřina Hochmanová
Dobrý den paní Lednická,
začala jsem pátrat po svých předcích (zatím jsem se dostala k roku 1880) a zajímalo by mě, zda je nějaký program, kde můžu mít neomezený počet osob bezplatně, nebo zda všechny programy po dosažení určitého počtu osob se musí platit. Já pracuji s Myheritage a úplně jsem se do toho ponořila a už se blížím limitu, kdy musím buď skončit, nebo platit. Můžete mi prosím poradit?
Děkuji za odpověď
Kateřina Hochmanová
3925 dny ago by Radomíra Lipovská
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda by se dalo setkat někde jinde než v Brně či Praze.Samozřejmě že cestu bychom zaplatili a kolik by byla případná taxa za km.
Děkuji
3859 dny ago by Dagmar Reslová
Dobrý den,
pročetla jsem si kapitolu Bydliště našich předků a Mapy ve Vaší knize, a přesto bych se Vás ráda zeptala.
Moje maminka se narodila v roce 1924 ve Rtyni nad Bilinou v domě č.67.
Dívala jsem se do stabilního katastru, v té době v „ulici“, kde dům stojí, byly louky, obecně byla Rtyně málo osídlená.
Mohla byste mi prosím poradit, kde mohu získat informace o tomto domě – kdy byl postaven, kým? Můj děda – otec maminky byl zedník, ale v době sňatku (r.1909) bydlel v domě č.47 a babička v čísle 62.
Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
Dagmar Reslová
Dagmar Reslová
3859 dny ago by Blanka Lednická
Dobrý den, určitě bych zkusila katastrální úřad – tam najdete pozemkové knihy cca od roku 1880, starší se nacházejí v oblastním nebo okresním archivu, dle příslušnosti vsi k panství. Ve Vašem případě se zkuste obrátit na katastrální úřad v Teplicích, tam by měly být pozemkové knihy pro Rtyni. Nejlepší se podat žádost písemně, počítejte ale s úhradou za kopie z pozemkové knihy – většinou se jedná o cca 50-100 Kč.