Svatá Korona

Svatá Korona. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Nebojte se, nejste sami. Tato světice, která byla umučena pro svou víru ve druhé polovině 2. století, nebyla ve světě příliš známá. To se ale v posledních týdnech mění. Svatá Korona se díky svému jménu dostává do středu pozornosti jako ochránkyně před epidemiemi. V minulosti přitom byla známější jako patronka lovců pokladů nebo hazardních hráčů.

Její osud je spojen se svatým Viktorem, římským vojákem, jehož po mučení ošetřovala. Sama pak byla za toto ošetřování zatčena a vyslýchána – a nakonec umučena natažením mezi dvě palmy. Právě proto patří palma mezi jeden z jejích atributů. Její jméno pak věřícím v německy mluvících zemích připomínalo měnu krone, korunu – právě kvůli tomu byla spojována s penězi, výhrami apod.

Její ostatky se dostaly i do českých zemí – ve 14. století je do katedrály svatého Víta přivezl z italského Belluna Karel IV., ze svatého Víta se pak dostaly i do farního kostela ve Staré Bělé. Krátkou reportáž z tohoto kostela pak můžete shlédnout v České televizi.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>